سایت گلاس یا آب سنج  یا شیشه اندازه گیری نوعی سنسور سطح است ، یک لوله شفاف که از طریق آن مجری مخزن یا دیگ بخار می تواند سطح مایع موجود در آن را مشاهده کند.

سایت گلاس ساده ممکن است فقط یک لوله پلاستیکی یا شیشه ای باشد که از یک انتها به قسمت زیرین مخزن و از طرف دیگر به قسمت بالایی مخزن متصل شده است. سطح مایعات موجود در سایت گلاس همان سطح مایعات موجود در مخزن خواهد بود. امروزه ، سوئیچ های شناور پیچیده در بسیاری از کاربردهای این چنینی جای عینک دید را گرفته اند.

سایت گلاس
گیج دیگ بخار

دیگ بخار

اگر مایع خطرناک است یا تحت فشار است ، باید اقدامات پیچیده تری انجام شود. در مورد دیگ بخار ، فشار آب زیر و بخار بالا برابر است ، بنابراین هرگونه تغییر در سطح آب در سنج مشاهده می شود.

لوله شفاف (خود “شیشه”) ممکن است بیشتر در داخل کفن شیشه ای فلزی یا مقاوم محصور شود تا از آسیب دیدن آن در اثر خراشیدن یا ضربه و محافظت در برابر شکستگی به اپراتورها جلوگیری کند.  معمولاً دارای صفحه پشتی طرح دار است تا تأثیر بزرگ نمایی آب در لوله را واضح تر نشان دهد و بنابراین خواندن آن را آسان تر می کند.

 در بعضی از لوکوموتیوهایی که دیگ بخار با فشارهای بسیار بالا کار می کند ، لوله از شیشه های مقاوم در برابر فلز ساخته می شود. 

مهم است که آب در سطح مشخص شده نگه داشته شود ، در غیر این صورت قسمت بالای جعبه آتش نشانی در معرض خطر قرار می گیرد ، و باعث ایجاد خطر گرم شدن بیش از حد و آسیب رساندن و احتمالاً خرابی فاجعه بار می شود.

برای بررسی اینکه دستگاه قرائت صحیحی را ارائه می دهد و لوله های اتصال به دیگ بخار با مقیاس مسدود نشده اند ، باید با باز کردن سریع شیرهای آب به نوبه خود و اجازه دادن کمی خروج آب از طریق خروج تخلیه ، سطح آب “حباب شود” .

هیئت ملی بازرسان بویلر و مخازن تحت فشار یک روش آزمایش روزانه را توصیف می کند که توسط م Institute موسسه استاندارد ملی آمریکا ، فصل 2 بخش اندازه گیری سطح آب قسمت I-204.3 توصیف شده است.

اگرچه به شدت مورد نیاز نیست ، اما این روش به گونه ای طراحی شده است که به یک اپراتور اجازه می دهد تا با اطمینان بررسی کند که تمام قسمتهای شیشه دید به درستی کار می کنند و اتصالات جریان آزاد به دیگ بخار برای عملکرد صحیح را دارند.

سایت گلاس

شکست

شیشه سنج سایت گلاس موجود در دیگ بخار باید به صورت دوره ای مورد بازرسی قرار گیرد و در صورت مشاهده که در مجاورت مهره های غده نازک فرسوده شده است ، باید تعویض شود .

از متصدیان انتظار می رود که دو یا سه لوله شیشه ، از قبل برش داده شده به طول لازم ، همراه با مهره های کنف یا لاستیک ، برای جایگزینی لوله های موجود در جاده ، حمل کنند.  آشنایی با این اتفاق ناخوشایند به قدری مهم تلقی می شد که وقتی یک متصدی کارآموز روی صفحه قرار داشت ،

یک سایت گلاس اغلب به عمد خرد می شد تا به او تمرین کند که یک لوله جدید نصب کند. اگرچه دریچه های توپی برای جلوگیری از آزاد شدن بخار و آب در پایه ها تعبیه شده اند ، اما می توانند از طریق تجمع مقیاس آهک خراب شوند. این روش استاندارد بود که اسکوپ ذغال سنگ را جلوی صورت نگه داشت در حالی که دست دیگر ، برای محافظت از درپوش ، به خاموش کردن دریچه های دو انتهای شیشه می رسید.

سایت گلاس
سایت گلس

شیشه مدرن دید صنعتی

بزار مشاهدات صنعتی با خود صنعت تغییر کرده است. از نظر ساختاری پیچیده تر از دستگاه اندازه گیری آب ، شیشه دید معاصر – که پنجره دید یا بندر دید نیز نامیده می شود – را می توان در مخزن رسانه در کارخانه های شیمیایی و سایر تنظیمات صنعتی ، از جمله کارخانه های دارویی ، غذایی ، نوشیدنی و گازهای زیستی یافت. عینک بینایی اپراتورها را قادر می سازد تا فرآیندهای داخل مخازن ، لوله ها ، راکتورها و شناورها را بصری مشاهده کنند.

شیشه مدرن دید صنعتی ، یک دیسک شیشه ای است که بین دو قاب فلزی نگه داشته می شود ، که توسط پیچ و مهره ها بسته می شوند ،

یا دیسک شیشه در حین ساخت با قاب فلزی ذوب می شود. شیشه ای که برای این منظور استفاده می شود یا شیشه آهک سودا یا شیشه بوروسیلیکات است و این فلز که معمولاً نوعی فولاد ضد زنگ است ،

برای خواص مقاومت مورد نظر انتخاب می شود. شیشه بوروسیلیکات از نظر مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی و تحمل دما و همچنین شفافیت نسبت به سایر فرمولاسیون ها برتر است. 

عینک بینایی ذوب شده را شیشه پیش تنیده مکانیکی نیز می نامند ، زیرا شیشه با فشرده سازی حلقه فلزی تقویت می شود. گرما به دیسک شیشه ای و حلقه استیل اطراف آن وارد می شود و باعث جوش خوردن مواد می شود.  با سرد شدن فولاد ، منقبض می شود

شیشه را فشرده می کند و در برابر کشش مقاومت می کند. از آنجا که شیشه به طور معمول تحت تنش می شکند ، بعید است که شیشه پیش ساخته مکانیکی باعث شکستن و به خطر انداختن کارگران شود.

قوی ترین عینک دید به دلیل تفاوت بیشتر در ضریب انبساط ، با شیشه بوروسیلیکات ساخته می شود.

YARWAY COLOR-PORT® WATER LEVEL GAUGES

محفظه رنگی برای معیار سطح آب مخصوص دیگ بخار

سایت گلس

YARWAY GAUGE GLASS ASSEMBLY SET
REPAIR KIT NO: 7000013156

کیت تعمیرات قطعه شماره 924329 امتیاز فشار: 1050 psi برای استفاده با شماره های پورت رنگی 4570 از طریق 4580 و 4585 شیشه ها به طور دقیق قالب و مطابق مشخصات Yarway ساخته می شوند.

مونتاژ شیشه ، میکا و واشر دقیقاً در شیار واشر در بدنه ثبت شده است. در فشار دیگهای بالاتر از 300 psig ، آب با درجه حرارت بالا باعث خوردگی شیشه محافظت نشده می شود. یک ورق نازک از میکا یاقوتی با کیفیت بالا در سطح داخلی هر درگاه ، شیشه گیج را از حمله خورنده بخار ، آب و مواد قلیایی محافظت می کند.

با این حال ، این محافظت دائمی نیست. قرار گرفتن مداوم در معرض دمای بالا ، فشار زیاد آب همچنین باعث خوردگی سپر میکا می شود. میزان بروز این خوردگی به طور قابل توجهی کمتر از شیشه است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی ، هرچه دمای کار بیشتر باشد ، میزان حمله نیز بیشتر خواهد بود.

هشدار: وقتی سفید یا کدر به نظر می رسد بلافاصله آن را تعویض کنید. عدم تعویض به موقع مجموعه شیشه میکا-واشر که سفید یا مات به نظر می رسد می تواند منجر به خرابی فاجعه بار شیشه با تخلیه شدید بخار خطرناک با سرعت بالا شود.

تخلیه بخار با سرعت بالا می تواند منجر به جراحت شخصی شود و ممکن است خسارت مالی وارد شود. یاروی به هر مشتری توصیه می کند یک برنامه نگهداری پیشگیرانه تنظیم کند که مطمئن شود مجموعه شیشه میکا-واشر قبل از انحلال سپر میکا جایگزین شده است. گیج های داخل کار که دارای شیشه ای به نظر می رسد سفید یا مات است ، باید بلافاصله جدا شده و مجموعه شیشه میکا-واشر قبل از بازگشت به سرویس تعویض شود.

در صورت بروز هرگونه سوال در مورد شرایط شیشه گیج ، از روشی که در بخش آماده سازی برای شستشو ، سرویس های کمکی یا بازرسی از کتابچه راهنمای نصب ، راه اندازی و نگهداری اندازه های سطح آب درب رنگ استفاده می شود ، باید برای ارزیابی شیشه پورت استفاده شود.